چرا بهینه سازی نرخ تبدیل

بهینه سازی نرخ تبدیل

چرا بهینه سازی نرخ تبدیل؟

فرض کنید مالک وب سایتی هستید و در حوزه فروش آنلاین کتاب فعالیت دارید. فارغ از هزینه‌های ثابتی که متحمل شده‌اید، برای تولید محتوا و سئو سایت ماهانه مبلغ 100 میلیون تومان هزینه می‌کنید. در ماه اخیر 100 هزار نفر از سایت شما بازدید کرده‌اند اما تنها 1000 نفر آنها از شما خرید کرده‌اند، یعنی یک درصد بازدید کننده‌ها به مشتری تبدیل شده‌اند.

با بررسی‌هایی که انجام می‌دهید متوجه می‌شوید رقیب شما با 50 هزار بازدید کننده و هزینه کمتر توانسته به 2000 نفر کتاب بفروشد؛ یعنی 4 درصد بازدید کننده‌ها به مشتری تبدیل شده‌اند. مشکلی که در اینجا وجود دارد جذب مخاطب نیست بلکه تبدیل آنها به مشتری است؛ مسئله‌ای که با بهینه سازی نرخ تبدیل حل می‌شود. سئو و بهینه سازی نرخ تبدیل همانند دو بالی است که کسب وکار شما را پرواز می‌دهد.

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست؟

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) مخفف عبارت Conversion Rate Optimization هست و به معنای افزایش درصد بازدیدکنندگان وب سایت است که اقدام دلخواه ما را انجام می‌دهند. به زبان ساده بهینه سازی نرخ تبدیل در مثال بالا وظیفه افزایش تعداد خریداران را بر عهده دارد؛ یعنی کاری می‌کند تا از آن 100 هزار نفر بازدید کننده تعداد بیشتری (مثلا 10 هزار نفر که میشه 10 درصد) کتاب خریداری کنند. چون نرخ تبدیل قبلی شما یک درصد بوده می‌دانید که به ازای افزایش یک درصدی در نرخ تبدیل معادل 100 میلیونی که هزینه کرده بودید؛ صرفه‌جویی می‌کنید!

فرمول بهینه سازی نرخ تبدیل = تعداد مخاطبانی که به مشتری یا لید تبدیل شده‌اند تقسیم بر تعداد کل مخاطبان ضربدر 100

بهینه سازی نرخ تبدیل
چرا بهینه سازی نرخ تبدیل

مزایای بهینه سازی نرخ تبدیل کدامند؟

  • – کمک به درک بهتر مشتری
  • – جذب مشتری بیشتر
  • – استفاده بهینه از ترافیک موجود سایت
  • – کاهش هزینه جذب مشتری (CAC)
  • – افزایش ارزش طول عمر مشتری (CLV)
دانلود کتاب گوگل آنالیتیکس

برای دانلود کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس بر روی لینک زیر کلیک کنید