سوالات متداول بهینه سازی نرخ تبدیل

سوالات متداول CRO

سوالات متداول بهینه سازی نرخ تبدیل

نرخ تبدیل (Conversion Rate) به درصدی از بازدید کنندگان سایت گفته می‌شود که اقدام مورد علاقه ما (یعنی فروش محصول، خرید اشتراک و هر آنچه با درآمد سایت مرتبط است) را انجام می‌دهند.

تعداد کاربرانی که اقدام مورد نظر ما را انجام داده‌اند تقسیم بر تعداد کل بازدیدکنندگان ضربدر 100

یعنی اگر از 1000 نفر بازدید کننده دیروز، 20 نفر اقدام مورد نظر ما یعنی خرید، ثبت نام و … را انجام داده باشند نرخ تبدیل معادل 2 درصد است.

نرخ تبدیل بسته به صنعت، کسب وکار، محصول و … متفاوت است ولی به طور کلی می‌توان میانگین یک نرخ تبدیل خوب را بین 2 تا 5 درصد در نظر گرفت.

بهینه سازی نرخ تبدیل به معنای فرایند بهینه‌سازی سایت و محتوای آن به منظور تبدیل تعداد بیشتری از بازدید کنندگان فعلی به مشتری است.

  • تمامی کسب‌وکارهایی که سایت دارند به بهینه سازی نرخ تبدیل نیاز دارند. سئو وظیفه جذب مخاطب و بهینه سازی نرخ تبدیل، وظیفه تبدیل این مخاطبان به مشتری را بر عهده دارد.

  • شما می‌توانید با پر کردن فرم این صفحه، از مشاوره رایگان بهینه سازی نرخ تبدیل دیمارکنت استفاده کنید.

تمامی فرایند بهینه سازی نرخ تبدیل بر روی سایت شما انجام می‌شود و مثل سئو وابسته به عاملی خارجی مثل گوگل نیست به همین خاطر خیلی زودتر از سئو به نتیجه می‌رسد.

هزینه بهینه سازی نرخ تبدیل به عوامل زیادی همچون پتانسیل سایت، UI فعلی، برند کسب‌وکار و … بستگی دارد. تکمیل پروژه CRO یک سایت معمولی حدود 50 میلیون و هزینه ماهانه آن از 5 میلیون تومان شروع می‌شود.

بهینه سازی نرخ تبدیل با بهبود رابط کاربری، تجربه کاربری و بررسی دقیق رفتار کاربران، نقاط درد را از بین می برد، به مخاطبان در تصمیم گیری کمک می‌کند و تجربه خوشایند و رضایت بخشی از تعامل با برند را برای بازدیدکنندگان سایت خلق می‌کند.

تمامی بخش‌های ظاهری یک سایت از رنگ، تصاویر و اشکال گرفته تا انیمیشن و افکت‌های چشم نوازی که وجود دارد همگی رابط و واسطی بین بازدید کننده و سیستم سایت است که کار کردن با آن را ساده و تعامل را افزایش می‌دهد. به این رابط، رابط کاربری (User Interface) می‌گویند.

تجربه کاربری (User Experience) یعنی هر تعاملی که کاربران با محصولات و خدمات ما انجام می‌دهند. زمانی که کاربر خدمات ما را در سایت مشاهده می‌کند چه حس و تجربه‌ای -رضایت، خوشحالی، خشم، مبهم بودن، متعجب شدن و … – به او دست می‌دهد؟ به این تجارب، تجربه کاربری می‌گویند.

نویسندگی تجربه کاربری (User Experience Writing) یعنی نحوه انتخاب و چیدمان کلماتی که مخاطب در سایت می‌بیند یا می‌شنود. نویسنده تجربه کاربری با نوشتن، کاربران را تشویق به اقدام می‌کند و مطمئن می‌شود کلمات و جملات به کار برده شده همان پیامی که در نظر داریم را به کاربران نیز منتقل می‌کند.

تست A/B روشی برای مقایسه دو نسخه متفاوت از یک صفحه / بخشی از صفحه وب یا اپلیکیشن است تا بتوانیم بهترین نسخه را پیدا کنیم. مثلا از روی صفحه یکی از محصولاتمان یک صفحه دیگر با رنگ‌بندی و طراحی متفاوت ایجاد می‌کنیم، صفحه اصلی و صفحه ایجاد شده را همزمان به کاربران نمایش می‌دهیم تا متوجه شویم کدام نرخ تبدیل بالاتری داشته است.

برای بهینه سازی نرخ تبدیل از ابزارهای مختلفی استفاده می‌شود اما مهمترین آنها گوگل آنالیتیکس، گوگل تگ منیجر، هاتجر و گوگل اپتمایز هستند.

دانلود کتاب گوگل آنالیتیکس

برای دانلود کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس بر روی لینک زیر کلیک کنید